קבורה אזרחית

 
חברת אמבולנס חנוך בע"מ משתתפת בצערכם, ומציעה לכם מידע מפורט על קבורה אזרחית.
צרו עמנו קשר במוקד החירום שמספרו 073-7841884, ונעמוד לרשותכם באופן מיידי.
 

כל מה שצריך לדעת על קבורה אזרחית

 
קבורה אזרחית מוכרת גם בשם קבורה חילונית, והיא מיועדת למי שאינו מעוניין או לא רשאי להיקבר בטקס דתי. קבורה זו מתאימה גם לנפטרים, אשר אינם יכולים מסיבה כלשהי להיקבר בתוך בית עלמין אורתודוקסי. בנוסף, ניתן למצוא טקסי קבורה אזרחיים הנובעים מטעמים אידאולוגיים, השקפת עולם חילונית, רצון המשפחה וכדומה.

היכן ניתן לבצע קבורה חילונית?

את הקבורה החילונית ניתן לבצע בישראל בשני אתרים מרכזיים:

א. בתי עלמין אזרחיים
ב. בתי עלמין פרטיים

בתי עלמין אלו נמצאים בכל רחבי הארץ, כולל בקיבוצים או מושבים. חשוב להזכיר כי הקבורה החילונית מן הסוג הזה אינה מקובלת או מוכרת על ידי מוסדות הדת במדינה. היות וכיום עדיין לא קיימת הפרדה בין דת למדינה, קבורה חילונית אינה עולה על הדרישות והציפיות של הגורמים הדתיים השונים.

בתי העלמין הפרטיים מנוהלים על ידי יישובים או קיבוצים שהורשו לכך. כפי שצוין קודם לכן, בתי עלמין אלו הוקמו על מנת לתת מענה לצרכים של נפטרים שאינם יהודים, או לכאלו שהשקפת עולמם אינה מאפשרת טקס דתי. גם תאגידי קבורה מיוחדים מנהלים טקסים אזרחיים, ובמסגרת חלק מבתי העלמין הדתיים והקונבנציונאליים ניתן למצוא חלקות מיוחדות לקיום קבורה אזרחית-חילונית.

כיצד נערך טקס הקבורה?

מלבד ההיבט הדתי, קבורה חילונית נערכת תחת תנאים ייחודיים. בתי העלמין הפרטיים נחשבים מטופחים ויפים יותר מבתי הקברות הציבוריים, עובדה אשר מעודדת את המשפחות המעוניינות בטקס מן הסוג הזה.

בני המשפחה או צוואתו של הנפטר הם היחידים אשר רשאים לקבוע כיצד יתנהל טקס הקבורה. יש משפחות אשר רוצות לשמור על קווי מתאר דתיים גם בקבורה אזרחית, אף על פי שהליך זה אינו מוכר על ידי רשויות הדת. יחד עם זאת, אין ספק כי רוב הטקסים המתקיימים בבתי העלמין הפרטיים חורגים מהמנהג הרגיל. טקסים אלו יכולים לכלול קבורה בארון, הקראת שירים, נשיאת נאומים ועוד.

על מנת לנהל טקס מכובד כדאי להקפיד על מספר אמצעים:
  • ציוד הגברה
  • סוכת אבלים מקורה, ספסלים וכסאות
  • הסעות לאורחים או בעלי מוגבלויות
 
קבורה אזרחית
 

התייחסות החוק אל קבורה חילונית

 
יש לטפל בתעודות הפטירה מול משרד הפנים, בסידורי הניירת ובמקרים מסוימים ברכישת חלקות קבורה נוספות. ניתן להזמין מצבות משיש ומאבן, לבצע סידורי הלוויות בארץ מחו"ל, להעביר נפטרים מחו"ל לארץ או ההיפך ועוד.

החוק קובע כי האפשרות להיקבר בבתי עלמין פרטיים ובטקס חילוני צריכה להיות פתוחה בפני כל אזרחי המדינה. עוד מצוין בחוק כי טקס זה יתנהל על פי רצון המשפחות, כאשר עבור תושבי האיזור תהיה עלות הטקס מכוסה על ידי המוסד לביטוח לאומי.
"חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית" מעגן את זכות האדם לקבורה לפי רצונותיו, מצפונו ואמונותיו. ניתן לעכב את מועד הקבורה, ולבקש לתרום את הגופה למדע.

לסיכום, קבורה חילונית היא נושא חשוב אותו כל אזרח בישראל צריך להכיר. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע, ולקבל את כל העזרה הנדרשת.

מחפשים אחר שירותי אמבולנס ולא יודעים למי לפנות? התייעצו איתנו במספר 073-7841884