מדריך לעריכת לוויה

 
מוות של בן משפחה יקר הוא אירוע דרמטי בחיי כל מי שהיה מקורב אליו וגורם לצער רב ולרגשות קשים. האובדן הוא מיידי וממשי גם אם המוות נגרם מחמת זקנה או לאחר מחלה קשה וגם אם הוא נגרם מסיבות דרמטיות יותר כמו תאונה, אירוע מוח או לב ועוד. יחד עם זאת, יש צורך להתעשת במהירות ולדאוג לסידורי לוויה לנפטרים, ולרוב, מי שנוטל על עצמו את המשימה הוא קרוב משפחה או מקורב שמסוגל לתפקד ביתר הצלחה בזמנים הקשים הללו. הנה לפניכם מדריך לעריכת לוויה – שלא נזדקק.
 

אישורים

 
יש סדרת פעולות שצריך לבצע לאחר הפטירה. ראשית, יש לדאוג לתעודת פטירה ואותה נותנים גורמים רפואיים מוסמכים. אם הפטירה קרתה בבית החולים, שם מקבלים את האישור. משרד קבלת ושחרור החולים דואג לתעודה ולרישיון קבורה. אם הפטירה נגרמה במקום אחר אזי רופא מד"א מספק את התעודה בשלושה העתקים בצירוף דו"ח על נסיבות המוות. בנוסף, יש צורך להצטייד בצילום תעודת זהות של הנפטר. במקרים שבהם נסיבות המוות אינן ברורות יש לצרף אישור משטרתי המעיד שהמוות לא אירע בנסיבות פליליות.
 

חברה קדישא

 
עם האישורים הנדרשים יש לגשת ללשכה המחוזית של משרד הבריאות הקרובה כדי לקבל רישיון קבורה. הגוף האחראי על שירותי הקבורה הינו החברה קדישא ואליה יש להגיע עם רישיון הקבורה כדי לקבוע את סידורי הקבורה עצמם. יש צורך לקבוע מקום קבורה ומועד הלוויה. ככלל, הקבורה נעשית במקום שמוקצה על פי שיקולי החברה קדישא בבית עלמין פעיל במקום מגורי הנפטר וביטוח לאומי נושא בעלויות אלו. יש מקרים שבגינם תבקש חברה קדישא תשלום מיוחד כמו במקרים של קבורה בבית עלמין אחר, או במקום מיוחד שיוקצה לצד קרובי משפחה אחרים שנפטרו.
 

קביעת מועד

 
 
קביעת מועד הלוויה נעשה על פי לוח זמנים של חברה קדישא, ולרוב, היא מתחשבת בצרכי האבלים. יש להקפיד על מועד שיאפשר לאנשים להגיע ממקומות מרוחקים. יש לדאוג למודעות אבל ואותן ניתן לרכוש בבתי דפוס או להכין בעזרת המחשב. אם הנפטר מגיע ממשפחת כוהנים יש צורך ליידע את נציגי חברה קדישא על כך, מאחר שיש חוקי הלכה מיוחדים עבורם. אם יש חשש לחוסר במניין גברים לצורך אמירת קדיש יש ליידע את נציגי החברה והם ישתדלו לסייע בנושא.
 
 
 
עריכת לוויה
 
 
 
 

טקס הקבורה

 
מסע ההלוויה נערך, לרוב, בבית העלמין, אבל יכול גם להתחיל בבית, ואז יש צורך להוסיף תשלום מיוחד עבור רכב ההלוויות. יש צורך להיערך ללוויה ולהצטייד בבגדים, במטריות, במשקפי שמש, בכיפות, בכיסאות מתקפלים למבוגרים, במים וכיוצא בזה. לפני נשיאת ההספדים יש צורך בזיהוי גופת הנפטר על ידי קרוב משפחה, ולאחר מכן מתחיל הטקס. לאחר שלב ההספדים, מלווים את הנפטר בדרכו האחרונה. לאחר הקבורה עצמה נושאים תפילה וקדיש לעילוי נשמת הנפטר ומניחים זרי פרחים. מספר ימי האבל הינו שבעה וישיבת השבעה נעשית בבית הנפטר או בכל מקום אחר שייבחר על ידי בני המשפחה.
 

סיוע וליווי בכל עת

 
אם אתם מחפשים סיוע בעריכת לוויה, אנחנו כאן באמבולנס חנוך נוכל לסייע לכם בכל הנדרש, החל מהסעת והעברת הנפטר ועד להסדרת כל שירותי הקבורה. אנו זמינים עבורכם 24/7 בטלפון מספר: 073-7841884 ושלא תדעו עוד צער.