חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית

 
לחיות בכבוד ולהיקבר בכבוד
ענייני קבורה הם נושאים שלא נעים לדבר עליהם כי בדרך כלל מישהו שאנו מכירים הלך לעולמו וההתעסקות הזו יכולה רק לגרוע מהמצב. למרות הנושא הכאוב והשלילי, חשוב לדעת מה הזכויות שמגיעות לנו או יותר נכון לאהובים שלנו כשהם הולכים לעולמם, כיוון שהוצאות קבורה יכולות להיות גדולות מאוד ויש חוקים ונהלים שמגנים עלינו גם בשעה זו. המוסד לביטוח לאומי חייב לממן את הקבורה של תושב ישראל בין אם נפטר בארץ או בחו"ל, כאשר את הסכום הזה הוא מעביר ישירות לארגון הקבורה כדי לכסות את ההוצאות.
 

מה כדאי לדעת בנושא חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית

 
 
  • החוק מדבר על קבורה בבית עלמין אזרחי לפי השקפת עולמו של האדם. יש בתי עלמין בהם הקבורה נעשית בצורה אזרחית ויש כאלו שזוכים לקבורה דתית כך שכל אדם יכול לבחור בצוואתו היכן להיקבר, דבר שבדרך כלל ידוע גם לבני המשפחה בעיקר בזמן השיבה. לא רק צוואה מראה על רצונו של הנפטר היכן להיקבר אלא גם היכרות עמו.

  • הנפטר יזכה לקבורה תוך שמירת כבוד המת ולא משנה היכן בחר להיקבר. כך החוק מגן על הזכות של הנפטר לקבל את מה שמגיע לו כמו כל אזרח אחר במדינת ישראל גם אם יבחר בדרך שאינה מוסכמת בין בני המשפחה או הארגונים שמארגנים את הקבורה.
 
 
 
קבורה אזרחית חלופית
 
 
 
 
  • האזור בו נקבר האדם יכול להיות בית עלמין אזרחי שמיועד לקבורה זו או חלק מבית עלמין אזרחי חלופי. כאן הכוונה היא שהקבורה תהיה בכל מקום שמשרד הדתות ברשות שר הדתות יחליט, גם אם מדובר על אזור מסוים בבית עלמין שלא לפי השקפת עולמו של הנפטר.

  • התאגיד לענייני קבורה, אותו תאגיד שאחראי על כל הנושא הכאוב הזה, הוא זה שיהיה אחראי להפעיל בית עלמין אזרחי ולנהל אותו.

  • שר הדתות יהיה ממונה על האכיפה של החוק ויכתוב תקנון לביצוע שלו. התקנון יבטיח שכל שאלה תיענה וכל דילמה תוסר על ידי תשובה מדויקת. בנושאים כאלו חשוב מאוד שיהיו הבהרות לגבי סעיפי החוק והפרשנויות שלו כדי למנוע עוגמת נפש בפני המשפחה בגלל אי הבנה או השקפת עולם שנמצאת במחלוקת. בתקנון זה ייקבעו גם נוהלי הקבורה.

 
>>למידע נוסף על קבורה אזרחית - לחצו כאן
 

מה כוללות ההוצאות על הקבורה?

 
הוצאות הקבורה נשמעות הוצאות פשוטות אך למעשה יכולות להגיע לעשרות אלפי שקלים. ביטוח לאומי יצטרך לממן את הוצאות הקבורה כאשר הן כוללות: רכישת קרקע עבור הנפטר, תכריכים פשוטים, טהרה ורחיצה של המת, כריית הקבר, בניית דפנות הקבר, כיסוי הקבר ושילוט כולל הצבת מצבה בסיסית וכמובן הובלת המת ועריכת טקס לוויה כפי שיבחר. הוצאות אלו יכולות לנוע בין 20 ל-40 אלף שקלים, הוצאה לא פשוטה להרבה משפחות בישראל. למרות החוק ולמרות ההסכמה שלו בקרב הציבור, פעמים רבות החוק לא נאכף בצורה מלאה ולכן יש צורך לשים לב שכל הזכויות של הנפטר מתקבלות בכל מצב.