הליך סידור הלוויה

 
כאשר אדם יקר מהמשפחה נפטר, ישנם הליכים פרוצדוראליים מסוימים שיש לנקוט בהם על מנת להביאו לקבורה מכובדת ולקיים את טקס הלוויה כפי שנהוג בדת היהודית. על מנת לעשות כן, חשוב לדעת מה בדיוק הפרוצדורות הנדרשות לכך, מהן העלויות ולמי יש לפנות.
 

במקרה של פטירה בבית חולים

 
במקרה שאדם נפטר בבית החולים, יש להכין את תעודת הזהות שלו על מנת לקבל תעודת פטירה מבית החולים. במידה ומדובר בתאונה או מוות שאינו טבעי, יש לקבל אישור מיוחד של המשטרה. לאחר מכן, יש לפנות אל משרד הבריאות לשם הוצאת רישיון קבורה בצירוף תעודת הפטירה החתומה (3 עותקים) יחד עם תעודת הזהות של הנפטר ולאחר מכן לפנות אל חברת קדישא לתיאום מועד הלוויה.
 

אמבולנס חנוך - עומדים לרשותכם בכל שעה במספר 073-7841884
 

במקרה של פטירה בבית

 
במקרה והנפטר מת בביתו, יש לצלצל למגן דוד אדום ולהזמין אמבולנס לשם קביעת מותו על ידי רופא ולשם קבלת תעודת פטירה. במידה וישנו חשד כלשהו למוות שאינו טבעי, יש להזמין מיד משטרה ולהצטייד באישור ממנה לפני הקבורה. קצין המשטרה עם הגיעו אל מקום מותו של הנפטר ובמידה ואין חשד לפלילים, יוותר על המשך חקירה ויתיר למשפחה לטפל בגופה.

במקרה של מוות לא טבעי, יש להצטייד באישור המשטרה, תעודת פטירה בשלושה עותקים ותעודת זהות הנפטר ולגשת למשרד הבריאות לקבלת רישיון קבורה, לדאוג לפינוי הגופה, קירורה בבית העלמין או בבית חולים וליצור קשר עם חברת קדישא לתיאום מועד ההלוויה. הפרוצדורה תהיה זהה באם מדובר במוות טבעי, פשוט שאין צורך באישור המשטרה.

 

ההודעה לציבור ומודעות אבל

 
 
לאחר שהתבצע תיאום מול חברת קדישא לגביי מועד ומיקום הלוויה, חשוב להודיע לחברים ומכרים על הלוויה על מנת שיגיעו לכבד את הנפטר ומשפחתו. לשם כך, מומלץ להיעזר בחברים או במכרים ממעגל קרוב שיוכלו לעדכן את האחרים במועד והמקום. לעיתים יהיה צורך בהסעה מאורגנת אל בית הקברות. בנוסף, ניתן לפרסם מודעות אבל על גביהן יצוין שמו של הנפטר והמיקום בו יושבת המשפחה שבעה.
 
 
 
 
 
הליך סידורי לוויה
 
 
 
 
ישנם בתי עסק רבים המתמחים בנושא הדפסת מודעות האבל ומספקים שירות זה בצורה מיידית ומהירה. את הדבקת מודעות האבל בסביבת ביתכם תוכלו לעשות באופן עצמאי או בעזרת חברים ומכרים או שתוכלו לשכור את שירותי חברת ההדפסות ברוב המקרים לשם כך, בתוספת של תשלום סמלי. את מודעות האבל ניתן להדפיס בצורה עצמאית במחשב הביתי.

 

ההספד ותפילת הקדיש

 
על המשפחה הקרובה במהלך ההלוויה לתכנן מראש ולכתוב את ההספד שעתיד להיאמר בפני כל הנוכחים בבית הלוויות. חשוב לנסות לא להאריך בדברים על מנת להימנע מלהלאות את הנוכחים. באשר לתפילת הקדיש אותה ייקראו הגברים, חשוב לעבור על התפילה טרם ההגעה לבית הלוויות על מנת להקפיד על הגיית המילים בצורה נכונה בזמן הלוויה עצמה.